ارزیابی و مقاوم سازی سازه های بتنی آسیب دیده در مناطق دریایی و تصفیه خانه های صنعتی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 ارزیابی و مقاوم سازی سازه های بتنی آسیب دیده در مناطق دریایی و تصفیه خانه های صنعتی

تخریب سازه های دریایی بتنی ممکن است ناشی از اثرات فیزیکی یا شیمیایی آب دریا بر روی آنها باشد. خوشبختانه تجزیه بتن توسط خودش منجر به آسیب وسیع به سازه های مدرن نشده است ولی به هر حال از بین رفتن و آسیب پوشش بتنی روی میلگردها، عامل اصلی تشدید خوردگی فولاد روی بتن است. خرابی بتن امر بسیار پیچیده ای است، به دلیل آن که به پارامترهای متعددی بستگی دارد که به آسانی قابل تفکیک از یکدیگر نیستند و بسته به ترکیب مواد و محیط با درجات و شدت های متفاوتی عمل می نمایند.

اگر سازه کاملاً غوطه ور باشد، آسیب مصالح در اثر آب دریا اساس مربوط به فرآیند شیمیایی است. در ناحیه پاشش، خرابی و آسیب دارای ماهیت شیمیایی و فیزیکی است. عمل مکانیکی موج ها، تورم و انقباض ناشی از تر و خشک شدن متناوب، شرایط جوی (باد، تابش مستقیم آفتاب، یخ زدگی) و   شیمیایی میلگردهای فولادی فرآیندهای فیزیکی هستند که با فرآیندهای مخرب شیمیایی جمع شده اند. تخریب بتن غوطه ور در آب به عواملی چون تشکیل ترکیب اترینگایت، واکنش قلیایی- سیلیسی و خوردگی محدود می گردد و بتن در ناحیه پاشش و ناحیه جوی در معرض پدیده یخ زدن و آب شدن نیز هست.

به عنوان اصلی ترین عوامل مخرب در سازه های بتنی در محیط دریا  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

میلگرد های به کار رفته در ساخت بتن مسلح

چرخه های یخ زدن و به دنبال آن آب شدن یخ ها در بتن

واکنش های قلیایی – سیلیسی

تجزیه بتن

خوردگی میلگرد ها در داخل بتن در اغلب موارد به صورت یکنواخت نیست. معمولا خوردگی را می توان در دو سر سازه بتنی و یا در میانه بتن مشاهده کرد. در ارتباط با شمع ها خوردگی میلگرد ها در بتن در سطوح بالاتر از آب معمولا با شدت بیشتری رخ می دهد در بخش های داخل آب ، این خوردگی با شدت کمتری بروز پیدا می کند.

به مرور زمان این خوردگی بیشتر می شود و در نهایت منجر به فرو ریختگی سازه می شود. در حالت کلی خوردگی موجب می شود تا بتن در برابر تنش ها از مقاومت کمتری برخوردار باشد. علاوه بر این شکننده تر نیز خواهد شد. انواع بتن پیش تنیده معمولا نسبت به سایر انواع بتن از نفوذپذیری کمتری برخوردار هستند، از این رو فاقد ریز ترک ها هستند. این نوع بتن در ساخت سازه های دریایی به خوبی اجرا می شوند. اما در صورت بروز خوردگی ، آثار تخریب شدید تری در آن مشاهده خواهد شد.

علاوه بر نوع بتن ، عامل دیگری که بر میزان خوردگی بتن در محیط های دریایی موثر است ، محل و نوع سازه می باشد. بیشترین خوردگی در محیط هایی است که در واقع مناطق جزر و مدی هستند و یا در ناحیه پاشش می باشند. دلیل این امر نیز برخورد مستقیم این نواحی با عوامل هادی خوردگی است. سه عامل اصلی در بروز خوردگی شامل اکسیژن ، رطوبت و کلرید ها هستند. 

 

           

 

درباره ما

شرکت دهرآروین ناب (داناب بتن) دارنده پروانه پایه یک خدمات فنی و آزمایشگاهی از وزارت راه و شهرسازی و گواهینامه ایزو 9001 با توان نیروها و متخصصان بومی در سال 1395 تاسیس شده است که هم اکنون عضو انجمن بتن ایران(ICI) و انجمن خوردگی ایران می باشد.

اهم خدمات:

:: انجام آزمایشات تخصصی در مجهزترین آزمایشگاه بتن کشور

:: ارائه خدمات متنوع مهندسی با در اختیار داشتن تجهیزات، دانش فنی و تجربه اجرایی، با محوریت بتن و جوش

:: مشاوره و انجام کلیه خدمات آزمایشگاهی مرتبط با سازه های بتنی، خوردگی و حفاظت کاتدی،ترمیم ترک، تقویت و مقاوم سازی

:: مشاوره و اجرای پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی در زمینه بتن

:: ارائه طرح اختلاط بتن های خاص، مقاومت بالا و مشاوره در خصوص افزودنی های بتن

:: تولیدکننده و تامین کننده انواع افزودنی های بتن و محصولات شیمیایی ساختمان

تماس با ما

خراسان جنوبی، بیرجند، خیابان توحید، توحید 24، نبش فتح 23، پلاک2
تلفن: 32420064-056
فکس: 32420064-056
کانال رسمی تلگرام:
D.A.NabBeton@
صفحه رسمی اینستاگرام:

danab_beton@

(داناب بتن)

ساعت کاری

  • 24ساعته پاسخگوی شما هستیم
  • شنبه تا پنجشنبه_ 7:30 تا 14:30
  • بجز جمعه ها و تعطیلی های رسمی

موقعیت شرکت